Hirudoterapia. Jak to wszystko się zaczęło?

Hirudoterapia znana jest człowiekowi niemalże od początków cywilizacji. Pijawki były wykorzystywane już od dawna, choć dopiero jakiś czas temu przebadano substancje znajdujące się w wydzielinie pijawek. Jak to wszystko się zaczęło i kiedy pojawiły się pierwsze wzmianki o leczeniu pijawkami?

Starożytność

Pijawki znane były już w starożytnym Egipcie. O pierwszych przypadkach ich stosowania dowiadujemy się z malowideł ściennych, które pochodzą z okresu XVIII dynastii (1550-1292 p.n.e.). Ściślej mówiąc, pierwsze takie malowidło odnalezione zostało w grobie pisarza Userhata. Datuje się je na lata 1367-1308 p.n.e.

Z leczniczych właściwości pijawek korzystała również starożytna Grecja, o czym pisał Nicander z Kolofonu w II w. p.n.e. Był to lekarz, poeta i gramatyk. W jego zapiskach znajdziemy informacje na temat leczenia pijawkami („Theriaca” i „Alexipharmaca”). W I w. p.n.e. o pijawkach wspomina także Asklepiades Themision z Laodokii, który stosował pijawki w leczeniu bólu głowy. Hirudoterapia w tamtejszych rejonach rozwinęła się na szerszą skalę w założonej przez Aleksandra Wielkiego Aleksandrii. Leczenie pijawkami obejmowało wówczas także zapalenia, gorączki, malarię, trudno gojące się rany czy zapalenie wątroby.

Leczenie pijawkami (http://pijawki.abros.pl/leczenie-pijawkami) było popularne także w starożytnych Indiach oraz Rzymie, gdzie stworzenia te stosował znany medyk – Galen. Z dobrodziejstwa pijawek korzystał też w VI wieku n.e. Alexander de Tralles, który za ich pomocą poprawiał słuch.

Średniowiecze

Upusty krwi były w średniowieczu bardzo popularne. Nic dziwnego, że bardzo szybko zaczęto korzystać również z pomocy pijawek. Oprócz stosowania ziół czy kamieni, wykorzystywanie pijawkami stało się podstawową metodą leczenia. Stosowano je wówczas także w profilaktyce wszelkich chorób. Co ciekawe, nie tylko bogaci, ale i biedni mieli do nich wszechobecny dostęp. Za ich pomocą leczono obrzęki i bóle, choroby reumatyczne, hemoroidy, żylaki czy zapalenia. Popularne były również w czasach epidemii dżumy, kiedy to stosowano je, by zmniejszyć ciepłotę ciała i usunąć „jad”.

Więcej informacji o pijawkach znajdziecie na stronie: http://pijawki.abros.pl/.