Hirudoterapia. Jak to wszystko się zaczęło?

Hirudoterapia. Jak to wszystko się zaczęło?

Hirudoterapia znana jest człowiekowi niemalże od początków cywilizacji. Pijawki były wykorzystywane już od dawna, choć dopiero jakiś czas temu przebadano substancje znajdujące się w wydzielinie pijawek. Jak to wszystko się zaczęło i kiedy pojawiły się pierwsze wzmianki o leczeniu pijawkami?

Starożytność

Pijawki znane były już w starożytnym Egipcie. O pierwszych przypadkach ich stosowania dowiadujemy się z malowideł ściennych, które pochodzą z okresu XVIII dynastii (1550-1292 p.n.e.). Ściślej mówiąc, pierwsze takie malowidło odnalezione zostało w grobie pisarza Userhata. Datuje się je na lata 1367-1308 p.n.e.

Z leczniczych właściwości pijawek korzystała również starożytna Grecja, o czym pisał Nicander z Kolofonu w II w. p.n.e. Był to lekarz, poeta i gramatyk. W jego zapiskach znajdziemy informacje na temat leczenia pijawkami („Theriaca” i „Alexipharmaca”). W I w. p.n.e. o pijawkach wspomina także Asklepiades Themision z Laodokii, który stosował pijawki w leczeniu bólu głowy. Hirudoterapia w tamtejszych rejonach rozwinęła się na szerszą skalę w założonej przez Aleksandra Wielkiego Aleksandrii. Leczenie pijawkami obejmowało wówczas także zapalenia, gorączki, malarię, trudno gojące się rany czy zapalenie wątroby.

Leczenie pijawkami (http://pijawki.abros.pl/leczenie-pijawkami) było popularne także w starożytnych Indiach oraz Rzymie, gdzie stworzenia te stosował znany medyk – Galen. Z dobrodziejstwa pijawek korzystał też w VI wieku n.e. Alexander de Tralles, który za ich pomocą poprawiał słuch.

Średniowiecze

Upusty krwi były w średniowieczu bardzo popularne. Nic dziwnego, że bardzo szybko zaczęto korzystać również z pomocy pijawek. Oprócz stosowania ziół czy kamieni, wykorzystywanie pijawkami stało się podstawową metodą leczenia. Stosowano je wówczas także w profilaktyce wszelkich chorób. Co ciekawe, nie tylko bogaci, ale i biedni mieli do nich wszechobecny dostęp. Za ich pomocą leczono obrzęki i bóle, choroby reumatyczne, hemoroidy, żylaki czy zapalenia. Popularne były również w czasach epidemii dżumy, kiedy to stosowano je, by zmniejszyć ciepłotę ciała i usunąć „jad”.

Więcej informacji o pijawkach znajdziecie na stronie: http://pijawki.abros.pl/.

One thought on “Hirudoterapia. Jak to wszystko się zaczęło?

Dodaj komentarz