Metody leczenia pijawkami

Metody leczenia pijawkami

Chociaż na rynku istnieje wiele środków służących do leczenia zaawansowanych stadiów przewlekłych chorób to hirudoterapia jest dla nich sporą konkurencją. Jest nieinwazyjna, a jej skuteczność jest znana od czasów starożytnych. Jakie są metody wykorzystania pijawek leczniczych?

Leczenie pijawkami http://pijawki.abros.pl/leczenie-pijawkami jest najczęściej stosowane w przypadku opóźniania procesów starzenia organizmu oraz profilaktycznej terapii miażdżycy. Jednak może być wykorzystywana także w przypadku choroby nowotworowej, zmniejszania bólu czy poprawiania ogólnej kondycji organizmu.

Jakie substancje lecznicze?

Pijawki zawdzięczają swoją skuteczność hirudozwiązkom znajdującym się w ich gruczołach ślinowych. Obecnie rozpoznanych, ale niesklasyfikowanych, jest aż 110 substancji leczniczych. Wśród nich znajdują się te, które działają przeciwnowotworowo, przeciwzakrzepowo, przeciwbólowo, rozszerzają naczynia krwionośne, upłynniają krew czy mają działanie antyprzerzutowe i mogą rozbijać już powstałe skrzepy.

Jak wygląda zabieg?

Hirudoterapia rozpoczyna się od przeprowadzenia pogłębionego wywiadu z pacjentem. Jeżeli przyjmowane leki lub morfologia nie przeszkadzają w zastosowaniu zabiegu to wówczas rozpoczyna się terapia. U osoby, która po raz pierwszy poddawana jest kuracji można użyć jedynie czterech pijawek.

Zabieg może trwać od 45 do 90 minut. Czas uzależniony jest od ciśnienia krwi pacjenta, pracy pijawki czy warunków atmosferycznych. Podczas kuracji osoba leczona może utracić od 4 do 8 ml krwi. Dlatego po skończeniu terapii musi zostać założony trwały opatrunek z jałowej gazy, który najpóźniej należy zmienić po 12 godzinach. Krew może się sączyć z rany nawet do 24 godzin.

W zależności od rodzaju terapii pijawki są przykładane w odpowiednie miejsca w ciele pacjenta, tak aby zintensyfikować przepływ leczniczych związków. Po zabiegu każda jest utylizowana, gdyż może być wykorzystana tylko raz.

Więcej na temat terapii za pomocą pijawek medycznych, zastosowania hirudoterapii oraz hirudozwiązków można znaleźć na stronie http://pijawki.abros.pl/.

Dodaj komentarz