W jaki sposób powstaje kamień nazębny?

woman-578429_640Kamień nazębny jest nie tylko nieestetyczny. Nieusuwany może przyczynić się do parodontozy i w konsekwencji do utraty zębów. Skąd się bierze i jak z nim walczyć?

Niebezpieczne osady

Kamień nazębny to zwapniała płytka nazębna. Powstaje na skutek nagromadzania się na powierzchni zębów złuszczającej się błony, resztek jedzenia i bakterii. Osad nazębny jest miękki i łatwo go usunąć, ale jeśli stwardnieje nie będzie możliwe usunięcie go z pomocą szczoteczki do zębów i pasty. Wówczas konieczna jest wizyta udentysty. Aby płytka nazębna zamieniła się w kamień potrzebna jest ślina. Zawiera ona sole mineralne, które mineralizują osad, przez co ulega on stwardnieniu. Początkowo kamień widoczny jest tuż przy dziąsłach – tam najszybciej się nagromadza. Zwykle ma ciemniejszy kolor niż zęby, dlatego znacznie wpływa na wygląd uśmiechu.

Kamień nazębny jest bardzo szkodliwy. Demineralizuje on szkliwo i wpływa na osłabienie zębów – stają się bardziej kruche. W osadzie znajdują się także bakterie, które zakwaszają środowisko jamy ustnej. Kwasy z kolei wywołują próchnicę. Kamień nazębny powoduje także choroby dziąseł i przyzębia. Jeśli ukryje się pod dziąsłami, najprawdopodobniej wywoła stan zapalny. Objawem tego może być pojawiająca się krew podczas mycia zębów. Po jakimś czasie korzenie zębów odsłonią się i najprawdopodobniej rozwinie się parodontoza. Zęby osłabione przez kamień są też zwykle dużo wrażliwsze – reagują bólem na zmiany temperatury oraz kwaśne lub słodkie pokarmy.

Jak radzić sobie z kamieniem?

Najważniejsza jest profilaktyka. Zęby powinno myć się po każdym posiłku, a także rano i przed pójściem spać. Należy używać nici dentystycznej i płukać usta specjalnymi płynami. Bardzo ważne są również kontrole u dentysty. W gabinecie stomatologicznym można mechanicznie usunąć kamień nazębny dzięki dwóm zabiegom: tzw. skalingu i piaskowania. Jeśli ktoś nadużywa kawy, herbaty lub jest nałogowym palaczem powinien na takie zabiegi umawiać się co kilka miesięcy.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *