Bezpieczne podróżowanie samochodem

Jak wybrać pomoc drogową

Przemieszczanie się samochodem często wiąże się z ryzykiem różnego rodzaju wypadków i awarii. Niektórych sytuacji można uniknąć, odpowiednio dbając o swoje bezpieczeństwo. Warto poświęcić trochę czasu na wyeliminowanie zbędnego ryzyka na drodze, zwłaszcza, jeśli planujemy przewozić dziecko.

Bezpieczny pojazd
Nasze zainteresowanie samochodem i jego stanem technicznym może mieć duży wpływ na to, czy przejazd będzie bezpieczny. Oczywiście, trzeba pamiętać o podstawach. Pasy bezpieczeństwa trzeba zapinać zawsze, a jeśli przewozi się dziecko, to należy wyposażyć się w fotelik umieszczany na tylnym siedzeniu i również przypięty pasami. Ponadto dobrze jest co jakiś czas kontrolować stan apteczki, czy są w niej wszystkie potrzebne elementy i czy nadal nadają się do użytku w nagłym przypadku. Niezwykle ważne są też regularne, dobrze wykonane przeglądy techniczne. Dzięki temu mamy pewność, że wszystko w samochodzie jest sprawne i nie zaskoczy nas na przykład niedziałający układ hamulcowy.

Dobry kierowca
Przyczyną wypadków bardzo często jest sam kierowca. Wsiadając do pojazdu bezwzględnie należy być zawsze trzeźwym. Ponadto, jeśli jesteśmy niewyspani lub przemęczeni, rozsądnie jest zaniechać długich podróży, dzięki czemu zminimalizujemy ryzyko zaśnięcia za kierownicą. Oprócz tego należy unikać prowadzenia samochodu będąc pod wpływem silnych emocji, ponieważ na drodze niezwykle ważne są skupienie i koncentracja. Czasami sekundy decydują o życiu i zdrowiu nie tylko kierowcy, ale również pasażerów. Jeśli nie czujemy się wystarczająco dobrze, by kierować pojazdem, warto poprosić o to kogoś innego lub zdecydować się na poruszanie innym środkiem transportu.

Nieprzewidziane sytuacje
Nie wszystko można przewidzieć. Czasami na drodze zdarzają się zaskakujące sytuacje, wypadki i awarie samochodu. Na tego typu okoliczności można przygotować się mając zawsze pod ręką numer telefonu do pomocy drogowej z miasta, po którym najczęściej się poruszamy. Warto wcześniej zapoznać się z ofertą firmy, z której usług będziemy chcieli skorzystać w razie awarii. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnego stresu i zamieszania przy nieprzewidzianych kłopotach na drodze.