Sprzedaż długu sposobem na kłopoty finansowe

Sprzedaż długu sposobem na kłopoty finansowe

Każdego roku rośnie liczba zadłużonych nie tylko przedsiębiorców, ale też osób prywatnych. Na szczęście jest kilka sposobów, aby pokonać problemy finansowe. Jeśli popadliśmy w długi i nie jesteśmy w stanie sobie poradzić, warto rozważyć sprzedaż długu. Na rynku działają liczne firmy skupujące długi od osób fizycznych. Czy warto z nich skorzystać?

Warto jednak rozważyć, jak i gdzie sprzedać dług, aby zapewnić sobie płynność finansową. Do najchętniej kupowanych wierzytelności na rynku należą długi, które jeszcze nie uległy przedawnieniu i są egzekwowalne w momencie sprzedaży. Ponadto dobrze, aby nie miały wielu wierzycieli i ewentualnie będzie można ich dochodzić przed sądem lub innymi organami państwowymi.

Ile to kosztuje?

Firmy skupujące długi od osób fizycznych czy też przedsiębiorstw nie działają co prawda pro bono – trzeba zdawać sobie sprawę, że będzie nas to kosztowało. Zwykle firma proponują kwotę lub też pobiera po prostu prowizję. Firmy windykacyjne nie chcą zdradzać konkretnych kwot – te ustalają zwykle indywidualnie z każdym klientem. Aby poznać stawki, trzeba kontaktować się z przedstawicielem danej firmy.

Giełdy długów

Ponadto działają tzw. giełdy długów – wystarczy opublikować tu ogłoszenie i następnie sprzedać wierzytelność. W Polsce funkcjonuje wiele tego typu podmiotów, najczęściej w formie serwisów internetowych. Jest to rejestr informacji gospodarczych, który obejmuje dane na temat danej wierzytelności. To dobre rozwiązanie na odzyskanie należności. Z tej formy chętnie korzystają wierzyciele. Tu również działają m.in. firmy skupujące długi od osób fizycznych oraz przedsiębiorców.

Kontakt z doradcą lub bankiem

Warto skontaktować się także z przedstawicielem banku – jeśli nasz dług jeszcze nie został sprzedany firmie windykacyjnej. Można uzyskać rozłożenie należności na raty, a nawet negocjować. Jeśli okaże się jednak, że na to jest już za późno, można skonsultować się z doradcą finansowym – doradzi, gdzie możemy sprzedać dług, podpowie, jak oszczędzać w przyszłości, wytłumaczy, na czym polega prowadzenie domowego budżetu i planu finansowego. Podpowie też, z jakich narzędzi warto korzystać – w Internecie jest dostępnych wiele pomocnych aplikacji oraz kalkulatorów.

Wbrew pozorom jest wiele możliwości, aby poradzić sobie z zadłużeniem – warto jednak szukać pomocy, zamiast udawać, że problem ten nas nie dotyczy. Ponadto sprzedaż wierzytelności to pozbycie się problemu, który wywołuje szereg negatywnych emocji wpływających na nasz stan ogólny oraz kondycję psychiczną. Sprzedaż długu może okazać się najlepszym rozwiązaniem, dlatego warto rozważyć tę opcję.

Dodaj komentarz