Hirudoterapia w leczeniu i kosmetologii

leech-1055446_640

Leczenie pijawkami, czyli hirudoterapia jest znana od setek lat. Stosowali ją nawet starożytni Egipcjanie. Dawniej przeważnie wykorzystywano organizmy żyjące na wolności w rzekach, skąd je poławiano. Z tego powodu zabiegi z wykorzystaniem pijawek często skutkowały różnymi zakażeniami. Obecnie metodę znacznie udoskonalono, dzięki czemu jest ona bezpieczna dla pacjentów.

Na co pomagają pijawki?

Hirudoterapia jest wykorzystywana w wielu gałęziach medycyny. Przede wszystkim pijawki stosuje się do oczyszczania organizmu z różnych szkodliwych substancji, dzięki temu, że związki chemiczne przez nie wydzielane poprawiają krążenie i ułatwiają eliminację toksyn. Z tego powodu zabiegi wykorzystuje się przy różnych chorobach układu sercowo-naczyniowego, na przykład przy miażdżycy, podwyższonym poziomie cholesterolu, a także w leczeniu żylaków. Ponadto hirudoterapia jest pomocna przy różnego rodzaju infekcjach, zakażeniach, ropniach i stanach zapalnych oraz w chorobach układu ruchu, na przykład przy reumatoidalnym zapaleniu stawów. Zabiegi z pijawkami znalazły też zastosowanie w dermatologii i kosmetyce.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg hirudoterapeutyczny wykonują profesjonalnie przeszkolone osoby. Na samym początku robi się wywiad z pacjentem, dzięki czemu można określić, jak będzie przebiegać leczenie i czy nie ma przeciwwskazań. Następnie w określonych punktach na ciele stawia się pijawki, które wgryzają się w skórę i pobierają z niej krew, wprowadzając do organizmu różne substancje lecznicze. Po upływie godziny pierścienice są zdejmowane i niszczone. Całość zabiegu przeprowadza się w sterylnych warunkach zgodnie z zasadami bezpieczeństwa. Pijawki pochodzą z hodowli laboratoryjnych i są wykorzystywane jednorazowo, dzięki czemu nie ma ryzyka zakażenia.

Kosmetologia

Okazuje się, że pijawki można wykorzystać do zabiegów kosmetycznych. Wygląda to podobnie jak klasyczny zabieg, z tym że po jego zakończeniu stosuje się jeszcze maseczkę. W ten sposób do skóry dostają się substancje o działaniu liftingującym i ujędrniającym. Dzięki temu skóra zostaje znacznie wygładzona, a w konsekwencji wygląda znacznie młodziej.