Czy przy chorobie tarczycy trzeba wykonać usg?

Czy przy chorobie tarczycy trzeba wykonać usg?

girl-726226_640Pacjenci, u których lekarz rodzinny podejrzewa problemy z tarczycą, powinni udać się do endokrynologa. Jest to specjalista zajmujący się zaburzeniami funkcji gruczołów, nie tylko tarczycy, ale również m.in. przysadki mózgowej, nadnerczy i jajników. Do endokrynologa zgłaszają się pacjenci, u których występują różnego rodzaju zaburzenia hormonalne.

Z tarczycą ma problemy wiele osób. Najczęstszymi schorzeniami tego gruczołu są zapalenie lub zaburzenia produkcji hormonów, wynikające z nadczynności lub niedoczynności tarczycy. Po zgłoszeniu się do endokrynologa przeprowadza on wywiad z pacjentem i zazwyczaj zleca wykonanie badania usg tarczycy. Jest to badanie krótkie i bezbolesne oraz niewymagające wcześniejszego przygotowania ze strony pacjenta. Podczas badania lekarz ocenia rozmiar, kształt, położenie i strukturę gruczołu. Badanie ultrasonograficzne może okazać się niezbędne do wykrycia ewentualnych zmian w obrębie gruczołu, np. zmian guzowatych. Dlatego też warto wykonać to badanie chociażby dla świętego spokoju, jeśli występuje jakiekolwiek podejrzenie problemów z tarczycą. Jeżeli okaże się po badaniu, że nie ma powodów do niepokoju, pacjent poczuje ulgę i będzie miał świadomość, że został dokładnie i solidnie przebadany.

Badanie usg tarczycy nie zawsze jest konieczne, ale warto je wykonać, choćby profilaktycznie. Nie ma do jego przeprowadzenia żadnych przeciwwskazań. Badanie trwa zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Jeśli tarczyca jest niezmieniona, badanie jest krótkie i proste. Natomiast jeśli występują w jej obrębie jakieś zmiany, badanie trwa dłużej i wymaga sporządzenia profesjonalnego opisu.