Kiedy należy wybrać się do ginekologa?

Kiedy należy wybrać się do ginekologa?

girls-685787_640Korzystanie z usług lekarzy specjalistów jest bardzo ważne dla naszego zdrowia. W końcu zawody takie jak stomatolog czy ginekolog powstały właśnie po to, aby chronić nasz organizm przed różnego rodzaju infekcjami czy rozwinięciem chorób, które nieleczone mogą doprowadzić nawet do śmierci. Niestety bywa tak, że na wizytę u lekarza decydujemy się dopiero wtedy, kiedy z bólu nie możemy już wytrzymać. Nie trzeba mówić, że jest to złe podejście do tematu. Często bowiem na poradę specjalisty jest już niestety za późno.

Kiedy z pierwszą wizytą do ginekologa?

Jeśli od czasu pojawienia się pierwszego okresu nie występują żadne problemy, to jest na przykład bardzo obfite krwawienia czy niedające się wytrzymać bóle, zazwyczaj specjaliści zalecają, aby do ginekologa wybrać się około 17 roku życia. Wtedy lekarz może sprawdzić czy rozwój pacjentki przebiega bezproblemowo. Jeśli jednak okres cały czas jest nieregularny lub towarzyszy mu naprawdę trudny do zniesienia ból, przez który kobieta nie może się nawet ruszyć, warto zgłosić się do gabinetu. Nie musi to oczywiście oznaczać, że w organizmie rozwijają się choroby. Często niestety takie bolesne miesiączki to coś normalnego. Ginekolog może złagodzić ten ból, przepisując na przykład plastry hormonalne.

A co, kiedy pierwszą wizytę mamy już dawno za sobą?

Przede wszystkim, do ginekologa nie powinnyśmy wybierać się dopiero wtedy, kiedy zaobserwujemy w naszym organizmie niepokojące zmiany. Na pewno nie pomoże nam to w utrzymaniu w zdrowiu naszego ciała. Do tego lekarza, podobnie jak do dentysty, należy umawiać się regularnie. Takie wizyty są doskonałą profilaktyką zdrowotną. Tak więc pytanie powinno brzmieć nie „kiedy należy iść do ginekologa”, a „jak często należy chodzić do ginekologa”. Niestety wiele kobiet wciąż udaje się do gabinetów lekarskich dopiero wtedy, kiedy coś im dolega. Trudno to zmienić, chociaż nadal próbuje się tego dokonać.

Do ginekologa musimy chodzić nie tylko wtedy, kiedy coś nas boli. Wiele chorób w początkowym stadium swojego rozwoju nie daje żadnych objawów. Regularne wizyty u ginekologa i profilaktyka to szansa na to, że choroba zostanie w porę wykryta, a co za tym idzie, wyleczona.

Dodaj komentarz