Najczęstsze przyczyny nieskutecznego odchudzania?

Najczęstsze przyczyny nieskutecznego odchudzania?

leek-791816_640Wielu z nas cechuje silna wola i systematyczność w codziennych ćwiczeniach i diecie, ale nasza waga utrzymuje się na tym samym poziomie. Być może nawet spada, ale niewspółmiernie do naszych wysiłków. Sfrustrowani pytamy wówczas sami siebie, gdzie popełniamy błąd. Niekonsekwencja w działaniu, zbyt krótkie albo niezbyt forsowne ćwiczenia? Otóż przyczyna może leżeć gdzie indziej.

Powszechnie wiadomo, że ćwiczenia bez odpowiednio zbilansowanych posiłków zdadzą się na niewiele. Być może nasza dieta zawiera produkty, które uniemożliwiają szybkie spalanie tkanki tłuszczowej, a co za tym idzie skuteczną utratę wagi. Skupmy się na początek na najbardziej prozaicznej przyczynie nieskuteczności naszego odchudzania. Jest nią zbyt duża ilość jedzenia. Może być ono zdrowe, obfitować w mikroelementy, witaminy, niezbędne tłuszcze i białko, ale jeżeli jesteśmy smakoszami i należymy do tych co zawsze biorą „dokładkę”. Dostarczana zbyt duża ilość kalorii powoduje, że organizm nie może znaleźć odpowiedniej równowagi w przemianach metabolicznych i wciąż odkłada nadmiar zapasów w postaci tłuszczu. Wszystko co „spalimy” na bieżni, podczas aerobiku lub w siłowni, zostaje odtworzone po zbyt obfitym posiłku.  Do tego dochodzi jedzenie kompulsywne i nieregularne, np. podgryzanie między posiłkami lub w trakcie pracy. Łatwo w ten sposób o psychologiczne samooszukiwanie siebie. Jemy tylko owoce, dobrej jakości mięso lub produkty niskotłuszczowe w wersji „light”, ale jak spożywamy je w zbyt dużych ilościach, nie łudźmy się, że prędko zgubimy zbędne kilogramy.

Inną przeszkodą w skutecznym odchudzaniu są niektóre choroby i dolegliwości powodujące zaburzenia w procesach metabolicznych. Należy do nich cukrzyca, a konkretnie niektóre leki stosowane przy jej leczeniu. Winna może być także niedoczynność tarczycy i niedostateczny poziom wydzielanych przez nią hormonów. Podobnie w przypadku kuracji hormonalnej bądź sterydowej, które to mogą wpłynąć na przybieranie na wadze nawet pomimo ćwiczeń i restrykcyjnej diety. Zawsze jednak warto skonsultować się z dietetykiem Częstochowa, który poradzi nam jakie dalsze kroki powinniśmy przedsięwziąć, aby nasza dieta była skuteczna.

Dodaj komentarz