Wszystko o endodontycznym leczeniu zębów

Wszystko o endodontycznym leczeniu zębów

girl-684688_640Lekarze specjaliści starają się przekonywać swoich pacjentów do tego, aby nie zwlekali z wizytą u dentysty. Często bywa tak, że chory ząb nie daje żadnych objawów. Można je jednak zaobserwować przyglądając się uzębieniu. Próchnica bowiem występuje w postaci małych ciemnych lub czarnych punkcików na zębach. Z czasem oczywiście takie punkty rozrastają się, zajmując coraz więcej zdrowej powierzchni zęba.

Czym jest leczenie endodontyczne?

To inna nazwa na leczenie kanałowe. Często wykonywane jest, kiedy zwyczajnie nie ma innego wyjścia. Jest to leczenie nieodwracalnych uszkodzeń miazgi zęba, w skład której wchodzą jego nerwy oraz naczynia krwionośne. Miazga, która jest zaatakowana przez bakterie, obumiera. Zarazki dostają się poza wierzchołek korzenia zęba i w niektórych przypadkach mogą powodować nawet zapalenie kości i ropień. Niektórzy stomatologowie w ekstremalnych sytuacjach zalecają usunięcie zęba. Wbrew pozorom takie leczenie nie jest bolesne. Często pacjent wręcz odczuwa ulgę, kiedy zostaje mu podane znieczulenie. Jest oczywiście możliwość zrezygnowania z niego, ale wtedy lekarz nie ponosi odpowiedzialności za ból, jaki towarzyszy zabiegowi. A jest on niestety bardzo silny. Wiąże się to z faktem, że dentysta jest zmuszony oczyścić wnętrze zęba ze wszystkich bakterii, a do tego również usunąć nerwy z kanałów korzeniowych oraz zdezynfekować je.

Kiedy leczenie kanałowe jest konieczne?

Lekarz stomatolog z przychodni Denteam w Częstochowie podaje kilka objawów, którymi charakteryzuje się zapalenie miazgi. Oczywiście przede wszystkim jest to bardzo silny ból. Poza tym ząb może zmienić kolor na ciemniejszy, różniący się od pozostałych. Często może być również nadwrażliwy oraz wrażliwy na dotyk czy nagryzanie na przykład podczas jedzenia. Zęby dotknięte taką chorobą są bardzo kruche i łamliwe. Możliwe jest więc, że część korony zęba odpadnie podczas jedzenia lub pęknie. To również jest objaw, z którym jak najprędzej trzeba udać się do lekarza. W niektórych przypadkach na dziąśle w sąsiedztwie zęba powstaje ropień, co jest tak naprawdę ostatnim momentem na to, aby móc go uratować.

Dodaj komentarz