Jak powinien funkcjonować profesjonalny zakłąd dziewiarski?

Jak powinien funkcjonować profesjonalny zakłąd dziewiarski?

sweaters-428625_640Nie ma nic lepszego niż miły w dotyku, ciepły sweter. Dzisiaj, przez ogromny wybór tego typu produktów w sklepie można przebierać w wielu modelach: z golfem lub głębokim dekoltem, długością przypominającymi tunikę lub krótkimi, idealnymi dla spodni lub spódnic z wysokim stanem, w różnych kolorach, jednolitych lub z wzorami. To rzecz gustu. Szczególną popularnością cieszą się swetry i inne produkty z dzianiny. Nic dziwnego, wyroby te charakteryzuje niezwykła miękkość, elastyczność i przewiewność. Mimo dużego zainteresowania wokół dzianin, nie każdy wie, w jaki sposób one powstają, co tak naprawdę różni je od innych tkanin i gdzie się je wykonuje.

Modna dzianina

Od co najmniej kilku sezonów produkty z dzianiny cieszą się ogromnym zainteresowaniem, zarówno klientek, jak i projektantów – na wybiegach, w sieciówkach i butikach bez problemu można dzisiaj znaleźć całe kolekcje ubrań i dodatków wykonanych właśnie z tego materiału. Jak wspomniano we wstępie, dzianiny są wyjątkowo wdzięczne i elastyczne w układaniu i drapowaniu: może z nich powstać zarówno prosta sukienka o modnej długości midi, niemniej jednak, swojego czasu na wybiegach królowały również przestrzenne, niemal architektoniczne, masywne swetry i tuniki. Poza garderobą, dzianinę z powodzeniem można wykorzystać w wyposażeniu wnętrz. Wykonane z niej pledy są niezwykle ciepłe i miłe w dotyku.

Różnica pomiędzy tkaniną, a dzianiną jest bardzo duża i dotyczy zwłaszcza etapu produkcji, a konkretnie sposobem splatania nitek. Na tkaninę „składają” się dwie nitki, czyli osnowa i wątek, które przeplatają się ze sobą w pionie oraz w poziomie. Dzianinę produkuje się natomiast z przędzy tworzącej oczka. Wytwarza się ją z jednej nitki na tzw. szydełkarkach albo osnowarkach. W efekcie dzianiny mogą być gładkie, fakturowane, wzorzyste lub też ażurowe. Tkaniny są raczej jednolite i gładkie: lniane, wełniane, jedwabne, bawełniane, jutowe oraz wełnopodobne.

Jak funkcjonuje zakład dziewiarski?

Dziewiarstwo to jedna z branż przemysłu włókienniczego koncentrująca się na produkowaniu wyrobów z dzianiny. Osobą, która specjalizuje się w ich wykonywaniu jest dziewiarz. Z kolei miejscem jego pracy pozostaje zakład dziewiarski lub włókienniczy. Na miejsce produkcji, umieszczone zazwyczaj w dużych halach, składają się zazwyczaj liczne maszyny i urządzenia, podporządkowane do kolejnych etapów produkcji.

Wiele największych i najlepszych zakładów dziewiarskich może się pochwalić historią sięgającą nawet kilkudziesięciu lat. Naturalnie specyfika pracy, jak w każdej branży, uległa pewnym zmianom. Ostatecznie najważniejszym celem pozostaje produkcja najlepszej jakości dzianinowej konfekcji: swetrów, szali, kominów, tunik, sukienek itd. Ale dodatkowo, najlepsze firmy sporo uwagi poświęcają efektywnej pracy przy jednoczesnej trosce o środowisko oraz tworzeniu zarówno wygodnych, jak i modnych produktów. Dużą wagę przywiązuje się przede wszystkim do korzystania z innowacyjnych rozwiązań oraz najlepszych materiałów np. przędzy najwyższej klasy.

W praktyce wszystko zaczyna się w studiach projektowych, gdzie zatrudnieni projektanci tworzą nowe kolekcje zgodne z najnowszymi trendami. Po tym następuje etap produkcji, składający się z wielu elementów. W każdej dobrze wyposażonej hali zakładu dziewiarskiego powinny się znaleźć maszyny przygotowujące tzn. snowadła i maszyny do teksturowania, łączarki, cewiarki i przewijarki, maszyny dziewiarskie, czyli falowarki, osnowarki i szydełkarki, maszyny odpowiedzialne za „prace wykończeniowe”, m.in. urządzeni pralnicze, farbiarskie i do sitodruku, urządzenia bielące, suszarki i prasowalnice; nie może też zabraknąć maszyn konfekcyjnych tzn. krojących (pras, maszyn taśmowych i tarczowych) oraz wszelkiego rodzaju maszyn do szycia, stebnówek, obrębiarek, guzikarek, haftujących i wielu, wielu innych. Zakładem funkcjonującym w oparciu o najnowsze technologie jest m.in. Brotex, specjalizujący się w produkcji pięknych wyrobów dzianinowych najwyższej jakości.

Dodaj komentarz